İşaret Dili Eğitimi
Yaratıcı Drama Eğitmenliği
$ DOLAR → Alış: 3,55 / Satış: 3,57
€ EURO → Alış: 4,14 / Satış: 4,15

SON DAKİKA

Depresyonda Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

Depresyonda Olduğunuzu Gösteren Belirtiler
İşaret Dili Eğitimi

Depresyonda Olduğunuzu Gösteren Belirtiler

Depresyon beynin kimyasıyla oynadığı için bu sorundan yakınan insanlar gerçekliğin çarpılmış hallerini görebilir, eylemleri ve yorumları negatif algılayabilir, bu da onların durumunda kendilerine oldukça normal gelebilir.

Depresyon sıkıntısı çeken bireylerin büyük çoğunluğu bunu bayağı ilerlemişken fark ederler çünkü genelde depresyonun belirtilerini tanımlama konusunda başarısız olurlar.

Ancak en yoğun his üzüntü olsa da bir çok insan bu psikolojik sorunun diğer belirtilerini yaşadıklarını da göz ardı ederler. 

Bu problem yaşanırken fark edilmemesi olası tedavilerin uygulanmasını engeller ve zamanla çözüm bulmak oldukça zorlaşabilir.

Oysa ki bir çok durumda herkes farklı belirtiler gösterse de, tanımlanabilecek bir sürü belirtisi de vardır. 

Bir çok insanın bu belirtileri bilmediğini düşünerek, sizlere aşağıda en yaygın olan 5 depresyon belirtisini sunacağız.

1. ANİ KİLO KAYBI

Depresyonun en belirgin fiziksel belirtilerinden biri vücudun ağırlığındaki ani değişikliklerdir.

Bir ay içerisinde vücut ağırlığınızın %5’i oranında kilo vermek veya kilo almak vücutta bir şeylerin iyi gitmediğine dair büyük bi göstergedir.

Bu durumda herhangi bir diyet veya egzersiz uygulaması olmadan, plansız bir biçimde aniden verilen kilolardan söz ediyoruz. Kişinin iştahı gözle görülür şekilde azalır, bu da beslenme açısından eksiklikler oluşmasına sebep olur.

Tabi ki, bu belirti konusunda oldukça dikkatli olmalısınız; çünkü bu kansızlığa, yorgunluk, halsizlik ve konsantrasyon kaybına da yol açar.

Veya, kendinizi kilo alırken bulduysanız, muhtemelen depresyon bağlantılı anksiyete yüzünden daha çok ve sık yemek yemeye başlamışsınız demektir.

2. UYKU DÖNGÜLERİNDE DEĞİŞKLİKLER

Bu belirti sürekli hale geldiğinde çok daha fazla özen ister. Kolayca belirlenebilir ve genelde hemen fark edilebilir reaksiyonlara yol açar.

Ama hatırlamalısınız ki bu durum, yani uyku döngüsünde değişiklikler depresyon harici durumlardan da kaynaklanabilir. Uyumadan önce elektronik araçlarkullanmak, akşam yemeğinde aşırı yoğun yemek veya stres de uykuda değişikliğe yol açabilir.

Psikolojik problemleri olan kişiler genelde gün içinde uykulu hisseder, ama geceleri uykuya dalmakta sıkıntı çekerler. 

Buna hemen bir çözüm bulmanız gerek, çünkü depresif durum bazen insanların bu durumun üstesinden gelmek için ilaç veya alkol kullanmasına yol açabilir.

3. SİNİR VEYA RAHATSIZLIK

Ruh halinde negatif değişiklikler depresif durumların, endişenin ve üzüntünün ortaya çıktığı noktalardır. Genelde bunlar uykusuzluk ve beslenme problemleri, yeme bozukluklarından kaynaklanır.

Bazı insanlar sizi rahatsız edebilir ama aslında onlar sizin yaşadıklarınızı tam olarak anlayamazlar.

Ayrıca bir şeylerle yüzleşmekten kaçınıyor da olabilirsiniz, bu durumda duygularınızı izolasyon ve yalnız kalmak ile ifade etmeye çalışıyorsunuz.

Ayrıca depresyon beynin kimyasıyla oynar, sizin bazı gündelik olaylara bakış açınızı bazı durumlarda değiştirir ve bu da size çok normal gelebilir. 

4. SUÇLULUK DUYGUSU YAŞAMAK

Depresyondaki bireyler genelde sürekli olarak suçluluk duygusu hissederler. Ve daha da kötüsü, bu onların çoğunlukla daha da negatif duygular içine dalmasına sebep olur.

Bu his genelde zayıf karar alma ve aynı zaman üzüntü duymayla ya da sevdikleriyle yaptıkları tartışmalar ve konuşmalar sırasında büyür.

Bu biraz karmaşık bir faktördür çünkü ilişkileri tehlikeye atar ve etkiler, insanların onların bu durumun üstesinden gelmek için yardım etmelerini zorlaştırır.

5. AĞRI VE ACI

20-30 yıl öncesine kadar akıl sağlığı uzmanları duyguların fiziksel ağrı üzerinde etkili olduğuna inanmıyorlardı.

Ancak, diğer çalışmalar yapıldıktan sonra böyle bir bağlantının gerçekten var olduğu, hatta düşünüldüğünden daha güçlü olduğu ortaya kondu.

Bu ciltte hiper hassasiyet, kas ağrıları, katılık veya sindirim problemleri gibi çeşitlilik gösterebilir.

Elbette, her şeyin başka bir nedeni vardır, ağrılarınız ve acılarınızın depresyon, stres veya diğer psikolojik durumlardan kaynaklı olup olmadığını anlamak için iyi bir muayeneden geçmenizde fayda var.

Depresyon sadece üzüntü, ağlamak veya benzer hallerle tanımlanmayan oldukça ciddi bir durumdur. Bu karmaşık ve tehlikeli durum profesyonel ilgi ister, böylece mümkün olduğunca kısa zamanda üstesinden gelinmesi en iyisidir. 

Bu belirtilerin çoğu diğer hastalıkların belirtileriyle karıştırılabilir ama onlara doğru ilgiyi göstermek için dikkatli olmanız önemlidir.

MemurRehber.Net

Marmara Akademi
Bilgisayar dersi, bilgisayar sertifikası için yeterli mi?
Öğrenimi sırasında bilgisayar dersi almış olmak, bilgisayar sertifikası için yeterli. KPSS kılavuzunda, uzun yıllardan sonra bilgisayar sertifikası şartında değişiklik yapıldı....
Polis Özel Harekat Mülakatlarında Neler Soruluyor ?
POMEM ve PÖH Mülakatlarında Neler Soruluyor ? Mülakata her başvuran çağırılır Şahsen başvuru kendi mülakat günü yapılır Gruplar halinde içeri...
MEB 4200 Sözleşmeli Öğretmen Atamalarına İlişkin Kontenjan Dağılımı ve Başvuru
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4200 öğretmen atamasına ilişkin, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün ” Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu ”...
Öğretmen atama ihtiyacı artacak ve azalacak branşlar
2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için MEB’in ders saatlerinde yapacağı çalışmalarla bazı branşların öğretmen açıkları, artacakken bazı  branşlarda öğretmen açıklarının azalacağı...
Teog’da Hangi Öğretmenler Görev Alacak? Ne Kadar Ücret Alınacak?
23-24 Kasım Tarihlerinde Yapılacak Olan Teog’da Hangi Öğretmenler Görev Alacak? Ne Kadar Ücret Alınacak? 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem...
KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonucu Oluşan Taban Puanlar Açıklandı
  KPSS-2016/6 Tercih-Yerleştirme Sonucu Oluşan Taban Puanlar Açıklandı KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler KPSS-2016/6 Taban Puanları  KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonuçlarına...
KPSS 2016/7 Tercih Kılavuzu Yayımlandı
  Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine tabi sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla...
2017 Öğretmen Adaylarının Bilmesi Gereken Eğitim Bilimleri Kavramları
  EĞİTİM BİLİMLERİ DERS NOTLARI   -Halk eğitimi, hizmetiçi eğitim, uzaktan eğitim gibi başlıklar YAYGIN EĞİTİM türüdür. -Eğitim sisteminin yenilenmesini...
Kpss A ve Kurum Sınavları İçin Adım Adım İzlenmesi Gereken Yollar
  KPSS A grubu mesleklere giriş için önce her yıl düzenlenen KPSS A sınavına girilir. Sınavda toplam 4 oturum vardır....
KPSS A Grubunda En İyi Meslekler ve Maaşları
KPSS A GRUBU ADAYLARININ BİLMESİ GEREKEN PUAN TÜRLERİ, MESLEKLER, MESLEK MAAŞLARI   A Grubu (Kariyer) Meslekler Hangileridir? KPSS A Grubu...
2016 DGS Taban Puanları Açıklandı
2016 DGS Taban Puanları Açıklandı 2016 DGS Yerleştirmeleri sonucu oluşan en büyük- en küçük puanlar, max-min taban puanlar aşağıda verilmiştir....
2016 DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
  2016-DGS sonuçlarına göre; tercih yapan adayların yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 16 Ekim 2016 tarihinde saat...
2016 KPSS Önlisans Soru ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
  16 Ekim 2016 tarihinde uygulanan 2016-KPSS Ön Lisans Düzeyi Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına,16 Ekim 2016 tarihinde saat...
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bütün Öğretmenlerin Mülakatla Alınacağını Açıkladı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kanal 7’de soruları yanıtladı İsmet Yılmaz’ın sorulara verdiği cevaplar: Neden Mülakatla öğretmen aldınız? Eğitimdeki en...
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavından Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavından Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor? 18 Aralık 2016 tarihinde yapılacak MEB Aday öğretmenlik sınavında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ