İşaret Dili Eğitimi
Yaratıcı Drama Eğitmenliği
$ DOLAR → Alış: 3,50 / Satış: 3,51
€ EURO → Alış: 3,91 / Satış: 3,92

SON DAKİKA

Gelecekte Popüler Olacak 10 Meslek

Gelecekte Popüler Olacak 10 Meslek
İşaret Dili Eğitimi

Gelecekte Popüler Olacak 10 Meslek

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iş kollarında da değişiklikler meydana geldi. Bilgisayar ve internet sektörünün, hemen her sektörde ön plana çıkması da bu alandaki meslekleri popüler hale getirdi. Bilgisayar ve internet dendiği zaman birçok kişinin alına bilgisayar mühendisliği gelebilir. Oysa bu alanda belki de daha önce duymadığınız yepyeni meslekler bulunuyor. Geleceğin popüler olacak meslekleri arasında da bu meslekler yer alıyor.

Gençler ve kariyer seçimini yapacak olacak öğrenciler için geleceğin popüler mesleklerini sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1-SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI

Sosyal ağları artık küçük – büyük hemen herkes tanıyor. Elbette herkesin bildiği sosyal ağlar, Facebook, Twitter, Instagram gibi isimlerle sınırlı. Oysaki bu sosyal ağlar dışında daha niceleri bulunuyor. Bunun nasıl bir meslek olduğuna gelecek olursak. Şirketler kurumsallık anlamında, sosyal medya ağlarına oldukça değer vermeye başladı. Bu ağların yönetilmesi, takipçi sağlanması, yeni müşterilere ulaşmak için amaçlarla sosyal medya uzmanlarına gerek duyuluyor.

Marka danışmanlığı, tüketicinin yönetilmesi, kampanyalar gibi konular da sosyal medya uzmanının görevlerinden olacak. Reklam ve pazarlama departmanlarının yeni alması bile konuşulurken, sosyal medya uzmanlarının 5 – 6 yıl içinde oldukça artacağı söylenmektedir.

Sosyal medya uzmanlarının yaratıcı, özgün, meraklı olması oldukça önemlidir. Ayrıca iyi iletişim kurabilen, Facebook, Twitter, bloglar, sözlükler ve forumlarda etkin bir şekilde var olabilen kişiler olmalıdır. İçerik üretebilmeli, kriz yönetimi konusunda tecrübe kazanmalıdır. Stratejiler üretmek, mobil pazarlama ve sosyal medya raporlaması gibi görevlerin altından kalkabilmelidir.

2-MOBİL YAZILIMCILIK

Yazılım işi bazılarına göre basit bir iş gibi görünür. Oysaki oldukça zor olan ve herkesin yapamayacağı bir iştir. Evet, güzel bir kazancı vardır; ama büyük emekler vermeniz de gerekmektedir. Günümüzde bilgisayardan çok mobil kullanıcı olduğunu düşünecek olursak, mobil yazılımcıların gelecekte daha da öne çıkacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Şirketler de işlerini mobil ortama döktüler ve mobil kullanıcı deneyimleri ile ilgili araştırmalar yapıyorlar. Yazılım mühendisliği, uzun yıllar çalışabileceğiniz güvenli meslekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bilgisayara bağlı kalmaksızın, mobilde de iyi işler çıkarabilecek ve sorunları çözebilecek mobil yazılımcıların ön planda olması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

3-LOJİSTİK ELEMANI

Ölmeyecek meslekler arasında lojistik, oldukça önemli bir konumda. Yeni ekonomik yapıyla birlikte şirketlerin, maliyetlerini azaltması, müşteri memnuniyetinin sağlanması gibi konulara odaklanması için lojistik elemanlarına daha da önce kazandıracak. Bu konuların gün geçtikçe önem kazanması da mesleğin popüler hale gelmesini sağlayacak.

Şirketlerin üretim departmanında düzgün işleyişi sürdürmesi için lojistik elemanlarını ön planda tutacakları biliniyor. Amerikan Çalışma Bakanlığı’na göre 2020 yılına kadar mevcut lojistik elemanı sayısı, % 26 oranında artacak.

4-AKTÜER

Aktüerler, yalnızca bugünün değil, yarının da finansal belirsizliklerini değerlendirirler. Şirketlerin geleceğe dönük projeksiyon ve stratejik karar konularına önem vermesi, aktüerlere olan ihtiyacın artmasına neden olacak. Özellikle sigortacılık ve bankacılık sektörleri için aktüerler, oldukça önemli bir konuda yer alacaktır. Finans ve banka gibi alanlarda eğitim görüp kendini yetiştirmiş elemanlara olan ihtiyaçlar da bu şekilde giderek artacak. Bankacılık ve finans sektörünün de ölümsüz meslekler arasında yer aldığını unutmamalısınız.

5-GIDA KİMYAGERİ

Ülkemizde Avrupa Birliği Uyum Yasası ile birlikte gıda mühendisliğini tercih eden öğrenci sayısı artış gösterdi. Buna rağmen iş bulma konusunda sıkıntı çektikleri de bir gerçektir. Ama üzülmeyi bırakın; çünkü gıda kimyagerleri geleceğin popüler meslek grupları arasında yer alıyorlar. Daha lezzetli yiyecek üretimi, yediklerimizin daha verimli hale getirilmesi için dokularıyla oynanması ve düzeltilmesi gıda kimyagerlerinin işidir. Bu alana gelecekte daha fazla gereklilik olması nedeniyle de, 2020 yılına kadar gıda kimyagerlerine olan ihtiyaç artacak.

6-İŞ ZEKASI UZMANI

Şirketlerin stratejilerini belirleyen, verilerini analiz eden kişiler olarak iş zekası uzmanlarını seçiyorlar. Özellikle bankacılık, finans, hızlı tüketim ve perakendecilik gibi müşteri yoğunluğu olan sektörlerde bu uzmanlara gereksinim duyuluyor. Son yılların en gözde meslekleri arasında yer almasının yanı sıra geleceğin de en popüler mesleklerinden olacak.

Analiz edilmesi gereken çok fazla ham bilginin olduğu şirketler, iş zekası bölümü oluşturuyor. Bu sayede müşterilerin bilgileri derinlemesine inceleniyor, farklı açılardan hazırlanan raporlarla üst yönetimin pazarlama stratejileri birleştirilerek alınacak kararlarda etkili oluyor. Mesleğin adı iş zekası uzmanı, analisti veya mühendisi olarak değişiklik gösterebiliyor. İsim değişmesine rağmen görev ve sorumluluk değişmiyor.

7-FRONT END MÜHENDİSİ

Web sitelerini gezerken kullandığını butonlar ve çeşitli araçlar bazılarımızın dikkatini fazlaca çeker. Bu butonlar yardımıyla nasıl da kolay bir şekilde işlerinizi hallettiğinizi düşünürsünüz. Özellikle online alışveriş sitelerinde gördüğünüz butonlar sizi cezbedebilir. Hatta sitelerin renk tonlarının uyumunu bile farkında olmadan beğenirsiniz. İnternette karşılaştığınız bu ve buna benzer sorularınızın doğru ve net cevabı, size front end mühendisleri tarafından verilmektedir. Bunun ayrı bir iş dalı olduğunu düşünmek bile size garip gelebilir. Ama gelecekte onlara daha fazla ihtiyaç duyulacak.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mühendislerin daha da değerlendiğini söyleyebiliriz. Gelecekte bu mühendislerin istihdamı % 22 oranında artacak ve oldukça popüler mesleklerden olacak.

8-ETİK HACKER

Günümüzde bazı şirketler, güvenlik açıklarını saptamak ve önceden önlem almak için etik hacker’ları kullanıyor. Bu kişilere gelecekte ise çok daha fazla ihtiyaç duyulacak. Kendi verilerini korumak ve sistemlerini daha da güvenli hale getirmek isteyen şirketler, gelecekte bu kişileri istihdam etmeye başlayacak. Bu kişilere ihtiyacın 2020 yılında şimdikinden çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

9-VERİ MADENCİLİĞİ

 

Hemen her bilgisayar başına oturduğunuzda veya akıllı telefonunuzu elinize aldığınız birçok arama yaparsınız. İşte bu şekilde oluşan veriler, altın kadar değerlidir. İnternette her gün yapılan aramalar, beğeniler, ne istediğiniz veya neye nasıl tepkiler verdiğiniz veri madenciliği adındaki yeni bir meslek tarafından oldukça önemlidir. Bu veriler işlenip, en iyi pazarlama raporları oluşturulur ve şirketlere sunulur. İşte bu şirketler için de bu işi yapan kişiler oldukça önemlidir. Bu mesleğe sahip olmak için bilgisayar mühendisliği okuyabilir ve veri madenciliği alanında açılacak bölümlere yönelebilirsiniz. Özel kurslar sayesinde de kendinizi geliştirmeniz mümkündür.

10-YENİ MEDYA

Günümüzde iletişimi nasıl sağlıyorsunuz veya uzaktaki bir yakınınızla nasıl haberleşiyorsunuz. Elbette hemen hepimiz hem görüntülü hem de sesli olarak görüşme yapabildiğimiz interneti tercih ediyoruz. Aynı zamanda yanınızdan ayırmadığınız cihazlarla internete bağlanarak tüm dünyadan da anlık haberlere ulaşabiliyorsunuz. İşte bu internet dünyası da, yeni medya adında bir meslek grubunu doğurdu.

Bilgisayar, internet ve telekomünikasyon teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bilgiler, her an, her yer istenen yere ulaşabiliyor ve yayılabiliyor. Bilgi sistemlerinin yaratıcı sanatlar ve bilimle ile ilişkisinden doğan bu kolaylık sayesinde dünyanın diğer ucundaki birisiyle görüşebiliyorsunuz. Bir iş toplantısını bu şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde de medya sektöründe farklı bir çalışma alanı oluştu. Günümüzün medya profesyonelleri, geleneksel medya ortamlarının yanında çevrimiçi yayıncılık, etkileşimli reklam, dijital görsel tasarım gibi birçok sanal medya ortamlarında içerik üretimi ve yönetimi konusunda yetkin olmaya başladı.

Dijital medya çalışması alanında oldukça disiplinli ve eleştirel bir yaklaşımla kuramsal ve uygulamalı eğitim verilmektedir. Bu meslek dalını seçtiğiniz zaman, çevrimiçi halkla ilişkiler, reklamcılık, internet gazeteciliği, dijital sanatlar gibi birçok alanda faaliyet göstereceksiniz. Yapacağınız iş ise dijital medya ortamlarının teknik ve estetik diline hakim olarak internet dünyasının profesyonellerinden olacaksınız.

MemurRehber.Net

 

Marmara Akademi
Bilgisayar dersi, bilgisayar sertifikası için yeterli mi?
Öğrenimi sırasında bilgisayar dersi almış olmak, bilgisayar sertifikası için yeterli. KPSS kılavuzunda, uzun yıllardan sonra bilgisayar sertifikası şartında değişiklik yapıldı....
Polis Özel Harekat Mülakatlarında Neler Soruluyor ?
POMEM ve PÖH Mülakatlarında Neler Soruluyor ? Mülakata her başvuran çağırılır Şahsen başvuru kendi mülakat günü yapılır Gruplar halinde içeri...
MEB 4200 Sözleşmeli Öğretmen Atamalarına İlişkin Kontenjan Dağılımı ve Başvuru
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4200 öğretmen atamasına ilişkin, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün ” Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu ”...
Öğretmen atama ihtiyacı artacak ve azalacak branşlar
2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için MEB’in ders saatlerinde yapacağı çalışmalarla bazı branşların öğretmen açıkları, artacakken bazı  branşlarda öğretmen açıklarının azalacağı...
Teog’da Hangi Öğretmenler Görev Alacak? Ne Kadar Ücret Alınacak?
23-24 Kasım Tarihlerinde Yapılacak Olan Teog’da Hangi Öğretmenler Görev Alacak? Ne Kadar Ücret Alınacak? 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem...
KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonucu Oluşan Taban Puanlar Açıklandı
  KPSS-2016/6 Tercih-Yerleştirme Sonucu Oluşan Taban Puanlar Açıklandı KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler KPSS-2016/6 Taban Puanları  KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonuçlarına...
KPSS 2016/7 Tercih Kılavuzu Yayımlandı
  Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine tabi sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla...
2017 Öğretmen Adaylarının Bilmesi Gereken Eğitim Bilimleri Kavramları
  EĞİTİM BİLİMLERİ DERS NOTLARI   -Halk eğitimi, hizmetiçi eğitim, uzaktan eğitim gibi başlıklar YAYGIN EĞİTİM türüdür. -Eğitim sisteminin yenilenmesini...
Kpss A ve Kurum Sınavları İçin Adım Adım İzlenmesi Gereken Yollar
  KPSS A grubu mesleklere giriş için önce her yıl düzenlenen KPSS A sınavına girilir. Sınavda toplam 4 oturum vardır....
KPSS A Grubunda En İyi Meslekler ve Maaşları
KPSS A GRUBU ADAYLARININ BİLMESİ GEREKEN PUAN TÜRLERİ, MESLEKLER, MESLEK MAAŞLARI   A Grubu (Kariyer) Meslekler Hangileridir? KPSS A Grubu...
2016 DGS Taban Puanları Açıklandı
2016 DGS Taban Puanları Açıklandı 2016 DGS Yerleştirmeleri sonucu oluşan en büyük- en küçük puanlar, max-min taban puanlar aşağıda verilmiştir....
2016 DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
  2016-DGS sonuçlarına göre; tercih yapan adayların yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 16 Ekim 2016 tarihinde saat...
2016 KPSS Önlisans Soru ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
  16 Ekim 2016 tarihinde uygulanan 2016-KPSS Ön Lisans Düzeyi Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına,16 Ekim 2016 tarihinde saat...
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bütün Öğretmenlerin Mülakatla Alınacağını Açıkladı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kanal 7’de soruları yanıtladı İsmet Yılmaz’ın sorulara verdiği cevaplar: Neden Mülakatla öğretmen aldınız? Eğitimdeki en...
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavından Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavından Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor? 18 Aralık 2016 tarihinde yapılacak MEB Aday öğretmenlik sınavında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ