İşaret Dili Eğitimi
Yaratıcı Drama Eğitmenliği
$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 4,13 / Satış: 4,15

SON DAKİKA

LYS’de Net Arttıran Teknikler

LYS’de Net Arttıran Teknikler
İşaret Dili Eğitimi

LYS’DE NET ARTTIRAN TEKNİKLER

Lys Sınavına günler kala uzmanlardan çok özel tavsiyeler. Sınavda başarılı olmak için nelere dikkat etmem gerekir diyorsanız bu tavsiyeler sizin için

LYS’de Net Arttıran Teknikler

1. Sınavda en iyi olduğunuz bölümde başlayın

Sınav önceci heyecan katsayısı olması gereken düzeyin üzerinde olur. Gerek sınav öncesinde ki konuşmalar, gerekse sınava yüklenen anlamdan dolayı heyecan limiti yüksek olur. Sınav başlangıcındaki heyecanı aşmanın yollarından birisi de, sınavda çözebileceğiniz, kolay sorularla karşılaşmanız. En iyi bildiğiniz ve sevdiğiniz bölümden başlarsanız, en kısa sürede duygularınızı kontrol altına alabilirsiniz. Çünkü cevabını bildiğiniz sorular karşılaşmanız, sorularla ilgili olumsuz düşüncelerden de kurtulmuş olacaksınız.

Soruları cevaplandırma oranı arttıkça, negatif içsel konuşmaları devam ettirmemiş olursunuz. Heyecan düzeyi de belli bir süre sonra olması gereken seviyeye gelecektir. Duyguların kontrol altına alınması ile birlikte bilgileri kullanmak kolaylaşacaktır. Buda beraberinde sınav verimliliğini arttıracaktır.  

2.Soruyu anlayın

Her bir dersin soru şekli ve niteliği birbirinden farklılık gösterebilir. Yapılması gerekli olan ilk şey soruyu anlamaktır. Soru benden ne istiyor? Soruda verilen ek bir bilgi var mı? Soruyu tam teşhis ettim mi? Soruda vurgulanan temel husus nedir? Bu sorudaki ana düşünce nedir? Sorunun herhangi bir püf noktası var mı?

Önce soru ile ilgili teşhis net konulmalı. Bir doktor gibi. Hasta geldiği zaman doktor hemen reçete yazmıyor. Önce hastadan ön bilgileri alıyor. Daha sonra tahlil sonuçlarını görüyor. Nihayetinde teşhisi koyuyor. En sonunda onunla ilgili tedavi sürecini işletiyor. Teşhis tedaviden önce geliyor. Tedavi başarısı, problemi anlamaya bağlıdır. Dolayısıyla soruyu anlamadan çözüm yoluna girmeyin. Soru ile ilgili teşhisi iyi koyun. Sınavdaki her bir soruyu cevaplandırmak için yeterli süreniz olacaktır. Zaman kaygısından soruyu anlamadan çözüme başlamak doğru değildir. Soruda sizden istenen nedir? Soruyu tam anlamamak, öğrencilerin soruları cevaplamada yaptığı hatalardan birisidir Anlamadığınız sürece doğru cevabı bulma imkânınız olmaz.

Einstein, bir problem çözümünde takip ettiği yolu şöyle izah eder.   Bir problemi çözmek için zamanın %90’ını soruyu anlamaya, %5 çözüm yolunu geliştirmeye, %5 çözmek için kullanırım. Soruyu anlamadığınız sürece neyi cevaplandıracağınızı bilemeyeceksiniz. Sizden istenen temel husus, önce soyu anlamak, sonra çözüm stratejisi geliştirmek ve en sonunda çözüm sürecini işletmektir.

3.Soruları cevaplarken eleme metodunu kullanın

Test tekniği ile hazırlanan sınavlarda soru cevaplandırma stratejilerden birisi de eleme metodudur. Soruyu tam anladıktan sonra, doğru cevabı bulmak için şöyle bir strateji geliştirin. Önce bütün şıklara bakın. Bütün şıkları okuduktan sonra kararınızı verin.  Doğru cevap olmayacakları eleyin. Yani kesin olmaz dediğiniz şıkları eleyin.  Bu metot ile doğru olmayacak şıkların, niçin olmayacağını da ifade etmiş olursunuz.  Öğrenciler bazen doğru gibi algılanan şıkkı hemen işaretler. Bu doğru bir strateji değil. Çünkü bütün şıklara bakmadan yapılan bir uygulamadır.

Bazen de bir soruda, birden fazla şık arasında tereddütte kalınır. Mesela üç şıkkın doğru olmayacağına kanaat getirdiniz ve elediniz. Fakat diğer iki şık size doğru gelmektedir. Burada öğrenci kalan iki şık arasında kendisine en yakın olanı işaretlemesinde fayda vardır. Bu tür durumlar bir sınavda çok olmaz. Onun için boş bırakmamak gerekir. Fakat iki şıkta size yakın gelmiyorsa o zaman boş bırakmak gerekir

4.İşaretlediğiniz cevapları değiştirmeyin

Öğrenci sınavı kontrol ederken genelde şu durumda hayıflanır. “Ben bu şıkkı niye değiştirdim. Aslında önce şunu yapacaktım ama sonra vazgeçtim. Son anda bu şıkkı değiştirmeseydim aslında doğru olacaktı.” gibi ifadeler. Öyleyse yaptığınız cevapları mümkün olduğunca değiştirmeyin.

Soruyu okurken aklınıza gelen ilk cevap genelde doğrudur. Çünkü bilgi bilinçaltından hemen belirivermektedir. Yani soruyu okuduğunuzda onunla ilgili bilinçaltında var olan doğru bilgi gelir. O gelen bilgiye göre soruya cevap verildiği zaman doğru şıkka ulaşılır. Bu sebepten dolayı, soruların cevaplarını kontrol ederken, mümkün oldukça cevap şıkkını değiştirmeyin. Eğer cevapları değiştirme ihtiyacı hissediyorsanız, şu noktalara dikkat edin. Birincisi; cevapladığınız sorunun doğru cevabı sonradan aklınıza geldiyse; ikincisi; sonradan cevaplandırdığınız sorular, daha önce cevapladığınız soruların doğru cevabını çağrıştırdıysa, üçüncüsü, soruyu gerçekten yanlış okumuzsunuz, onu fark ettinizse,  cevap değişimini yapın. Bu olasılıkların dışında çözdüğünüz soruların cevaplarını değiştirmeyin. Bunun haricinde her değiştirdiğiniz cevap şıkkı büyük olasılıkla yanlış olacaktır.

5.Yapamadığınız sorulara tekrar bakın

Sınav soruların niteliği şöyledir. % 10 çok zor, % 20 zor, % 40 normal, % 20 kolay, % 10 çok kolay. Bununla birlikte sorular, kitapçıkta kolaydan zora doğru sıralanmaz. Yani bu nitelikteki soruların dizilişi rastgeledir. Dolayısıyla, her kitapçıktaki soruların yerleri farklıdır

Sınavda yapmakta zorlandığınız seçici sorular olacaktır. Yapamadığınız soru ile karşılaşınca paniklemeyin. Ah vah etmeyin, heyecan katsayınızı yükseltmeyin. Sınavın kontrolünü elinizden kaçırmayın. Mantıklı hareket edin ve yapamadığınız sorulara işaret koyun. Şöyle bir düşünceye dalmayın. Ben bu soruyu yapamazsam bundan sonraki soruları yapamam. Dikkatinizi dağıtmayın. İlk başta belki o soruyu muhakeme edememiş olabilirsiniz. O an o soruyu anlayamamış ve fikir yürütememiş olabilirsiniz. O soru ile ilgili bilgiyi hatırlamakta zorlanmış olabilirsiniz. Yapacağınız şey o soru ile ilgili daha sonra tekrar bakacağım işareti koyup geçmektir. O soruya çok takılmayın. Ben bu soruyu yapmadan geçmeyeceğim düşüncesi ile hareket etmeyin. Zaman kaybedersiniz. Ayrıca yersiz endişeler oluşturursunuz. Rasyonel davranıp o soruyu o an pas geçmektir. Yapamadığınız sorulara sonradan tekrar döndüğünüzde daha kolay cevaplandıracağınızı göreceksiniz. Çünkü yapamadığınız soruda o anlık farkında olamadığınız bir ayrıntı veya düşünemediğiniz bir nokta olabilir. Daha sonra rahat bir şekilde baktığınız zaman gerçekten de kaçırmadığınız bir soru olacaktır.

6.Sınava odaklanın

Dikkat, kişinin psikofizik enerjisini belli bir ana yoğunlaştırmasıdır. Dikkat algının başlangıcını oluşturur. Bir şeyin farkına varılması için, o şey üzerinde kişinin enerjisini yoğunlaştırması gerekir. Dikkat seviyesi yeterli değilse, anlama ve yorumlama keyfiyeti sınırlı kalır.

Sınav sürecini yönetmede odaklanma önemli bir etkendir. Odaklanma için öğrencinin sadece sınavla ilgili düşünceler içerisinde olması gerekir. Yani sadece çözeceği soruyu düşünmesi gerekir. Enerjisini o soru üzerinde yoğunlaştırması gerekir. Çünkü soruların yanlış yapılma nedenlerinden biri de dikkatsizliktir.

Sınav sırasında gereksiz düşüncelere dalmayın. Sınavda başarılı olacak mıyım? Sınav istediğim gibi gidecek mi? Sorulara doğru cevap verecek miyim? Sorular alıştığım düzeyde gelecek mi? gibi sınav anı ile ilgili düşünceler enerjinizi dağıtır. Bunula birlikte sınav sonucu ile ilgili olumsuz yorumlamalar yapmayın. Hayaller kurmayın. Acaba istediğim puanı alabilecek miyim? Sınavda beklediğim bir sonuç gelmezse bu gibi düşüncelerde odaklanmayı dağıtır. Yani düşünceler geçmiş ve gelecek arasında gelip giderse sınav anına kişi yoğunlaşamaz. Yapacağınız şey sadece cevaplayacağınız soruyu düşünmek. Sınavda yapabileceklerinizin üzerine yoğunlaşın. Yoğunluğunuzu dağıtmayın. Konsantrasyonunuzu dağıtacak unsurlardan kaçının. Sınav anına odaklanın.

7.Sorularla savaşmayın

Sınava rahat bir şekilde girin. Sınav öncesinde belki de yüzlerce deneme çözdünüz. Bu sınavı bir deneme sınavı olarak değerlendirin. Sorular daha önce çözdüğünüz yerlerden gelecektir. Önemli olan bu rahatlıkla sınava başlamaktır. Eğer bu esneklikle sınava girerseniz bilginizi etkin bir şekilde kullanma fırsatı yakalamış olacaksınız.

Soruyu anlayıp çözüme odaklanın. Çözümü düşünün. Çözüme odaklandığınızda elbette ki bir çıkış yolu bulacaksınız. Her kilidi çözecek bir anahtar vardır. Önemli olan doğru yerde ve doğru zamanda onu kullanmaktır. Sınavda sorularla dost olun. Onları anlamaya çalışın. Sorularla savaşmayın. “Bu soruyu çözmeden diğer soruya geçmem. İllaki bu soruyu çözeceğim.” Bu düşünce sizi olumsuz etkileyebilir. Unutmayın. Çözümü olmayan soru yok. Daha rahat ve sakin bir düşünceyle soruya bakarsanız bilginizi kolaylıkla o soru üzerinde uygulayabilirsiniz ve çözüme ulaşırsınız.

8.Kodlama metodunu etkin kullanın

Kodlama yöntemini kullanarak sınavlarda yüksek verim elde edebilirsiniz. Sınavda nasıl ki soruyu doğru cevaplamak esas ise, aynı şekilde o sorunun doğru bir şekilde optiğe kodlanması da gerekir. Kodlama nasıl yapılmalı? Bazen öğrenci çözdüğü her bir soruyu hemen kodlamak ister.  Tek tek kodlama yaparsanız sınava tam yoğunlaşamayabilirsiniz. Ayrıca zaman kaybı olur. Bazen de öğrenciler cevapları optiğe bölüm bölüm kodlama yapar. Her bir dersin sorularının tamamı çözülünce kodlamaya başlar. Mesela Türkçeyi bitirince kodlamaya başlar. Bazen de öğrenci bütün soruları cevapladıktan sonra kodlamaya başlar. Bu şekilde yapılan bir kodlamanın riskleri vardır. Cevapları optiğe kodlarken kaydırma yapma riskini arttırırsınız.  Bununla birlikte,   kodlamaya yeterince zaman ayıramayabilirsiniz.

O halde etkin kodlama nasıl yapılır? Çözdüğünüz soruları gruplar halinde optiğe kodlayın. Yani bir sayfada çözdüğünüz soruları diğer sayfaya geçmeden kodlayın. Bu yöntemle kaydırma yapma riski en aza iner. Ayrıca sayfa sayfa kodlama yaparken kısa süreliğine dinlenme fırsatı bulursunuz.

9.Zihni dinlendirin

Sınavda bütün şartları kontrol etmeniz için öncelikle kendinizi kontrol etmeniz gerekir. Bedenin kontrolü için, nefesin kontrol edilmesi gerekir. Nefes kontrolü de belli periyotlarla derin nefes egzersizleri ile olacaktır. Nefes egzersizleriyle vücut dinlendirin. Ayrıca heyecan, kaygı ve korkuyu da kontrol altında tutabilirsiniz. Bununla sorulara sakin bir düşünce ile bakma fırsatı yakalamış olursunuz.

MemurRehber.Net

Marmara Akademi
Bilgisayar dersi, bilgisayar sertifikası için yeterli mi?
Öğrenimi sırasında bilgisayar dersi almış olmak, bilgisayar sertifikası için yeterli. KPSS kılavuzunda, uzun yıllardan sonra bilgisayar sertifikası şartında değişiklik yapıldı....
Polis Özel Harekat Mülakatlarında Neler Soruluyor ?
POMEM ve PÖH Mülakatlarında Neler Soruluyor ? Mülakata her başvuran çağırılır Şahsen başvuru kendi mülakat günü yapılır Gruplar halinde içeri...
MEB 4200 Sözleşmeli Öğretmen Atamalarına İlişkin Kontenjan Dağılımı ve Başvuru
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4200 öğretmen atamasına ilişkin, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün ” Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu ”...
Öğretmen atama ihtiyacı artacak ve azalacak branşlar
2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için MEB’in ders saatlerinde yapacağı çalışmalarla bazı branşların öğretmen açıkları, artacakken bazı  branşlarda öğretmen açıklarının azalacağı...
Teog’da Hangi Öğretmenler Görev Alacak? Ne Kadar Ücret Alınacak?
23-24 Kasım Tarihlerinde Yapılacak Olan Teog’da Hangi Öğretmenler Görev Alacak? Ne Kadar Ücret Alınacak? 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem...
KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonucu Oluşan Taban Puanlar Açıklandı
  KPSS-2016/6 Tercih-Yerleştirme Sonucu Oluşan Taban Puanlar Açıklandı KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler KPSS-2016/6 Taban Puanları  KPSS-2016/6 Yerleştirme Sonuçlarına...
KPSS 2016/7 Tercih Kılavuzu Yayımlandı
  Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesine tabi sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla...
2017 Öğretmen Adaylarının Bilmesi Gereken Eğitim Bilimleri Kavramları
  EĞİTİM BİLİMLERİ DERS NOTLARI   -Halk eğitimi, hizmetiçi eğitim, uzaktan eğitim gibi başlıklar YAYGIN EĞİTİM türüdür. -Eğitim sisteminin yenilenmesini...
Kpss A ve Kurum Sınavları İçin Adım Adım İzlenmesi Gereken Yollar
  KPSS A grubu mesleklere giriş için önce her yıl düzenlenen KPSS A sınavına girilir. Sınavda toplam 4 oturum vardır....
KPSS A Grubunda En İyi Meslekler ve Maaşları
KPSS A GRUBU ADAYLARININ BİLMESİ GEREKEN PUAN TÜRLERİ, MESLEKLER, MESLEK MAAŞLARI   A Grubu (Kariyer) Meslekler Hangileridir? KPSS A Grubu...
2016 DGS Taban Puanları Açıklandı
2016 DGS Taban Puanları Açıklandı 2016 DGS Yerleştirmeleri sonucu oluşan en büyük- en küçük puanlar, max-min taban puanlar aşağıda verilmiştir....
2016 DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
  2016-DGS sonuçlarına göre; tercih yapan adayların yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 16 Ekim 2016 tarihinde saat...
2016 KPSS Önlisans Soru ve Cevap Anahtarı Yayımlandı
  16 Ekim 2016 tarihinde uygulanan 2016-KPSS Ön Lisans Düzeyi Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına,16 Ekim 2016 tarihinde saat...
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bütün Öğretmenlerin Mülakatla Alınacağını Açıkladı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kanal 7’de soruları yanıtladı İsmet Yılmaz’ın sorulara verdiği cevaplar: Neden Mülakatla öğretmen aldınız? Eğitimdeki en...
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavından Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?
Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavından Başarılı Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor? 18 Aralık 2016 tarihinde yapılacak MEB Aday öğretmenlik sınavında...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ